Fredag den 16. juni fra Robson Meadows, BC til Prince George,
BC
Afgang klokken 8.30 ankomst klokken 13.00 efter at have kørt
275 km ad Yellowhead Highway.
Vejret: Morgen: Koldt, men tørt.
Middag:
Skyfrit, omkring 20°C
Aften:
Overskyet, lidt mindre end 20°C.
Campingplads: Blue Spruce RV Park and Campground. Privatejet $ 16,50
og den er bestemt ikke ringere end KOA. Fin, stor plads med dejligt grønt
græs. Det bliver dejligt at skulle sove i telt igen i nat.
Dyr, vi har set i dag: Så har vi set dem. Bjørnene. Fem
styks i alt. Meget tydeligt og tæt på vejkanten. Gode billeder
trods ophidselsen. Et dådyr har stået graciøst i skovkanten.
Og så havde dette her frække egern åbnet
vores pakke med brød og sad fornøjet og gumlede, mens vi
var gået op for at høre fodboldresultat. 3 – 0 til Holland.
De kan vist godt pakke sammen og rejse hjem. Øv.
Og med det varme vejr er myggene også kommet.
Køreturen: Her kan vejene foruden numre, også have navne.
Vi kører i øjeblikket på Yellowhead Highway – eller
som det også hedder på fransk, Tete Jaune. Og det er ligesom
hyggeligere end nr. 16, ikke?
Denne her Milepost-bog er uovertruffen. Bogstavelig talt kan vi mile
for mile eller km for km læse om, hvad der kommer, lige fra affaldscontainere
til seværdigheder, benzintanke, campingpladser og byer. Og det er
dejligt at vide, at om bare 1,3 km er der et toilet, når man sidder
og er ved at tisse i bukserne. Ja, og når man så pludselig
kommer til et kæmpe område, hvor alle nåletræerne
er gået ud, får man denne forklaring:
Skovene i dette område er blevet ødelagt af ”The
Hemlock Looper”, et insekt, der har dræbt eller øvet skade
på over 1.3 millioner m3 træ i British Columbia.
The Milepost :
The Publisher William S. Morris III skriver følgende:
Only people who have never experienced Alaska and western Canada
ask me why I love it so passionately. But once you have experienced this
vast and wild country, seen the wildlife, enjoyed a lingering sundown,
experienced life in a Native village, explored a glacier, sailed down a
deep fjord, panned for your own gold, hiked along the original Iditarod
Trail, enjoyed fresh salmon you caught yourself from a clear, cold rushing
stream, there is no way not to love what Alaskans call The last Great Place,
because it surely is.
The Milepost staff have logged every mile of every main highway
and by-way from Seattle, Washington and Great Falls, Montana to Prudhoe
Bay at the north of Alaska and Homer, the last town on the connected Alaska
highway system at the southern tip of the Kenai Peninsula. And every year,
things change while they stay the same. You can not purchase a better planner
for your western Canada/Alaska vacation.
Vi kan kun fuldt ud tilslutte os disse smukke ord om The Milepost og
Alaska/Canada.
The Rokies er ikke så voldsomme mere, men toppene er
stadig sneklædte. Vi er kommet til Selwyn Range of the Rocky Mountains.
Her er et bjerg – Mount Terry Fox – opkaldt efter en ung mand med kræft,
Terry Fox. Han samlede mere end $ 25 millioner sammen til kræftforskning
gennem sit forsøg på at løbe tværs over Canada
inden sin død. Han nåede langt, men nåede det ikke helt.
(Vi har i øvrigt for nylig set en spillefilm om ham i TV).
Så står der med rødt i The Milepost, at der ikke
kan tankes benzin, før om 200 km etc. etc. Og de sædvanlige
henvisninger til wildlife watching!
En dejlig smuk køretur med høj blå himmel og masser
af mørkegrønnne nåletræer. Jeg overtog rattet,
da jeg kom til at se på Mogens. Han sad med begge hænder bag
hovedet og med lukkede øjne. ”Bare 10 minutter”, sagde han og kæmpede
for ikke at falde i søvn. Men det var nu heller ikke lige netop
myldretid.
Mad i dag: Den herlige Andersen-special i kolde, men krystalklare omgivelser.
Frokost på campingpladsen, som vi købte i en delikatesseforretning.
Vi købte en hel applepie, hjemmelavet, til aftensmaden. Aftensmad:
Kold kartoffelsalat, skinke, frugtsalat, applepie og rødvin. Ikke
værst.
|